AKTIVITY

Pupendo spolu s Hitrádiem City a Život dětem podporuje léčbu pro Toníka

1. listopadu 2021 – Toník je šestiletý kluk, který dostal do vínku hned od narození pěkný koktejl chorob. Sluchovou neuropatii, dětskou mozkovou obrnu a také trochu autismu. Možnosti konvenční léčby byly již vyčerpány a jediné, co by nyní mohlo Toníkovi pomoci, je experimentální léčba pomocí tzv. mezenchymálních stromálních buněk z tkáně pupečníku. Protože se tato léčba provádí pouze v zahraničí a pacienti si ji musí hradit sami, spustila obecně prospěšná společnost Život dětem svůj projekt Žárovka aneb Rozsviťte s námi Prahu.

Každý člověk tak může prostřednictvím DMS symbolicky sponzorovat žárovku na pražském vánočním stromě na Staroměstském náměstí. Výtěžek této sbírky bude věnován malému Toníkovi, který díky tomu bude moci nastartovat svou cestu k uzdravení. Jako každým rokem projekt podpořilo také Hitrádio City 93,7 FM a odbornou stránku zaštiťuje Nadační fond Pupendo.

Přispět Toníkovi můžete zasláním dárcovské SMS: DMS ZAROVKA 30 nebo DMS ZAROVKA 60 nebo DMS ZAROVKA 90 na telefonní číslo 87 777. Váš dar můžete také poukázat na sbírkový účet: č. účtu 83297339/0800 variabilní symbol 937 a do poznámky uveďte Toník. Děkujeme za každý příspěvek.

Toníkův příběh a další informace najdete zde:

Pupendo partnerem otevření Centra porodní asistence Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno

1. října 2021 – Dnes proběhlo na Obilním trhu v Brně slavnostní otevření Centra porodní asistence FN Brno, které si nově zřídily a vedou porodní asistentky. Smyslem centra je umožnit rozvoj přirozených porodů v prostředí největší porodnice v České republice. Společně s Centrem porodní asistence představila Gynekologicko-porodnická klinika také svůj nový Nadační fond Proni. Ten jí umožní financovat projekty rozvoje a modernizace, které není možné uhradit z veřejných zdrojů. Partnerem otevření se stal také Nadační fond Pupendo, který spolupracuje s porodními asistentkami v Česku i na Slovensku.

Slavnostní otevření Centra porodní asistence (Brno, Obilní trh, 1. října 2021)

Česká televize: Pupečníková krev poprvé využita k léčbě poškození mozku v důsledku tonutí

23. září 2021 – „Sice nemáme žádný objektivní důkaz, do jaké míry se právě pupečníková krev podílela na enormním zlepšení Honzíkova stavu, ale sami rodiče uváděli, že pozitivní změna přišla přesně v časovém období, kdy kmenové buňky z pupečníkové krve mohou začít pracovat,“ říká v reportáži České televize MUDr. Pavel Boček, zakladatel Nadačního fondu Pupendo.

Příběh malého Honzíka Šipla je prvním případem v České republice, kdy byla využita vlastní pupečníková krev dítěte k léčbě mozkového poranění.

Pupendo informuje porodní asitentky z Česka i Slovenska o významu uchování pupečníkové krve

5. září 2021 – Nadační fond Pupendo uspořádal v pořadí již druhý seminář o významu uchování pupečníkové krve a tkáně pupečníku pro porodní asistentky z Česka a Slovenska. Středobodem setkání bylo představení prvního využití pupečníkové krve při léčbě poškození mozku v důsledku tonutí dvouletého chlapečka Honzíka Šipla. Pod vodou strávil mnoho minut a díky nedostatku kyslíku došlo k těžkému poškození mozku. Malý Honzík setrvával ve vigilním koma a naděje na uzdravení byla jen hypotetická. Rodiče se proto rozhodli využít k léčbě Honzíkovu pupečníkovou krev a zároveň byla zahájena intenzivní terapie v hyperbarické komoře. A k radosti rodiny i ošetřujícího personálu se chlapeček probudil a začala jeho cesta k uzdravení. Celý příběh je možné sledovat na stránce www.uzdraveniprohonzika.cz.

Nadační fond plánuje pomocí seminářů oslovit postupně všechny porodní asistentky a další odborný personál porodnic v Česku a na Slovensku.