CO JE PUPEČNÍKOVÁ KREV
&TKÁŇ PUPEČNÍKU

Co je pupečníková krev a tkáň pupečníku a jak ji lze získat?

ico_pk45

Pupečníková krev

Pupečníková krev je krev právě narozeného dítěte, která zůstává v placentě a ve zbytku pupečníku po odstřižení pupeční šňůry.
ico_tp45

Tkáň pupečníku

Tkáň pupečníku je v podstatě část pupeční šňůry vašeho dítěte. Pupeční šňůra („pupečník“) spojuje placentu s dítětem a umožňuje transport krve z placenty k plodu a zpět.

Proč uchovat pupečníkovou krev a tkáň pupečníku pro vaše miminko?

Jaké jsou terapeutické možnosti pupečníkové krve nebo tkáně pupečníku?

Pupečníková krev

Pupečníková krev obsahuje život zachraňující kmenové buňky. V minulosti se používala k léčbě u některých hematologických onemocnění, srpkovité anémie, talasémie a dalších. V současnosti probíhají četné klinické studie, které využívají pupečníkovou krev k léčbě hypoxicko-ischemické encefalopatie, dětské mozkové obrny, diabetu, ztráty sluchu a Fanconiho anémie.

Tkáň pupečníku

Z tkáně pupečníku lze vyrobit buněčný lék obsahující vysoký počet mezenchymálních stromálních buněk (MSC). Klinické studie prokázaly jejich regenerační a protizánětlivé schopnosti a úspěšně se využívají i při 3D biotisku. V experimentální léčbě a klinických studiích se mezenchymální stromální buňky využívají k léčbě neurologických onemocnění, poranění míchy, těžkého zápalu plic, GVHD, srdečně-cévních onemocnění, artritidy nebo diabetické nohy.

V České republice se v roce 2020 poprvé využila vlastní uchovaná krev dítěte pro léčbu mozkového poranění v důsledku úrazu a také byla použita pupečníková krev a tkáň pupečníku v rámci rodiny, kdy se podávala dědečkovi dítěte.

Svým terapeutickým potenciálem se tkáň pupečníku a pupečníková krev doplňují. Uchování pupečníkové krve a tkáně pupečníku může zachránit lidský život.