SLOVO ZAKLADATELE

Proč vznikl Nadační fond Pupendo?

K založení Nadačního fondu Pupendo mne vedly moje dlouholeté zkušenosti pediatra a onkologa. V oboru dětské medicíny a onkologie pracuji více než 35 let a většinu svého profesního života jsem strávil léčením dětí s nádorovými onemocněními. Díky rychlému vývoji v medicíně se nám dnes daří vyléčit stále větší procento dětí.

Jedním z léčebných přístupů, které již prokázaly svou účinnost u dětí s nádorovými onemocněními, je využití buněk pupečníkové krve. Avšak význam buněk pupečníkové krve a tkáně pupečníku sahá mnohem dále než jen k léčení nádorových onemocnění u dětí a dospělých. Jako pediatr se setkávám s řadou dalších zdravotních stavů – s těžkými alergiemi, autoimunními chorobami, diabetem, vrozenými metabolickými vadami a mnoha dalšími chorobami.

U všech těchto stavů probíhají intenzivní výzkumy a klinické studie, které využívají buňky z pupečníkové krve nebo tkáně pupečníku. U dětí s hypoxickými poruchami mozku byl již dokonce prokázán významný léčebný efekt po podání pupečníkové krve.

S ohledem na to, jak snadné je při porodu získat a dlouhodobě uchovat pupečníkovou krev a tkáň pupečníku, rád bych tento koncept a možnost šířil dále. Tato možnost může přinést přínos nejen rodinám, které se pro tento krok rozhodnou, ale může také pomoci jednotlivcům, kteří budou tuto léčbu potřebovat.